איציק דוידוב

איציק דוידוב

איציק דוידוב הוא מדריך טיולים בהכשרתו שחי ונושם את עולם התיירות כבר מגיל קטן. איציק נכנס לתחומי התיירות לאחר שירותו הצבאי באחת מהמלונות בעיר אילת, ומאז ועד היום הוא מתגורר בעיר הנופש המיוחדת הזו. איציק הוא בלוגר מומחה בתחום התיירות בכלל והתיירות באילת בפרט.

איך יודעים שיש אבנים בכליות?

אבנים בכליות גורמות לכאבים עזים ולסכנה של אי ספיקת כליות. אחד התסמינים כאשר יש אבנים בכליות בא לידי ביטוי בהופעתו של דם בשתן. דימום בשתן הוא מסוכן מאוד ולא תמיד רואים אותו בצורה בולטת לעין אלא רק תחת מיקרוסקופ.

תסמין נוסף של אבנים בכליות אלו הם כאבים כתוצאה מנוכחותה של האבן בכליה. זהו כאב חד שלעתים חולף. הכאב נגרם מחסימה של האבן בכליה ולעתים הכאב מוקרן לאזור המפשעה.

אבנים בכליות הם תופעה שכיחה כאשר עד 15% מהאוכלוסייה יחוו אבנים בכליות לפחות פעם אחת. יש לציין שהתופעה שכיחה עוד יותר דווקא באזור המזרח התיכון, ולכן גם במדינת ישראל. הסיבה לכך היא האקלים במזרח התיכון שהוא אקלים חם שגורם לחלק מהאוכלוסייה שלא לשתות מים בכמות מספקת.

המים חיוניים לתפקוד של מערכות רבות בגוף וגם לכליות. שתייה לא מספקת של מים מפריעה לתפקוד הכליות ומגבירה את הסיכון להופעת האבנים. סיבה נוספת קשורה להרגלי התזונה במזרח התיכון אשר כוללים מיני ירקות אשר מפרישים מלחים וחומרים שונים המגבירים הצטברות משקעים.

כאבים חולפים או קבועים

הכאבים בהם יחוש מי שיש לו אבנים בכליות הם כאבים עזים שלא ניתן להתעלם מהם. יחד עם זאת יש לציין שלעתים יש מצבים בהם הכאבים הם נקודתיים וחולפים משום שנוצרו אבנים חדשות, ולאחר מכן האבנים התמוססו ולכן יש כאלו אשר יחוו כאבים לפרקים בתדירות משתנה.

על מנת לדעת ולאבחן בצורה מדויקת קיומן של אבנים בכליות יש לבצע בדיקת הדמיה, לצד בדיקות דם ושתן. קראו בהרחבה על איך יודעים שיש אבנים בכליות?

לסיכום, אם נרצה לתמצת את הדברים בכדי לענות על השאלה איך יודעים שיש אבנים בכליות אז התשובה היא: תסמיני כאבים ובדיקות דם ושתן.

Share this post